Kuzey Işıkları yüzyıllar boyunca kuzey ülkelerinde şans, mutluluk, hediye, bereket anlamlarında yorumlanmış. İlk çağlarda insanların Tanrı’dan gelen bir mesaj olarak algıladıkları Kuzey Işıkları, daha sonraları savaşlarda ölen kadın savaşçıların kalkanlarından çıkan ışıklar olarak yorumlanmış.

 

Bilimsel gerçekler ise Kuzey Işıkları’nın güneşteki manyetik patlamalar sonucunda ortaya çıkan parçacıkların, atmosferimizdeki oksijen ile buluşması sonucunda ortaya çıkardığı ışıklar olduğunu ortaya koyuyor. Fakat bu bilimsel gerçekler bile Kuzey Işıkları’nın mucizesine gölge düşüremiyor.

Kuzey Işıkları kuzey kutbuna yakın pek çok ülkeden seyredilebiliyor. Biz bu yazıda Norveç’in en güzel şehirlerinden biri olan Tromsø’da kuzey ışıklarının peşine düşeceğiz. Etrafı dağlarla ve fiyortlarla çevrili bu küçük şehir size bir seyahatten fazlasını vaat ediyor.

 

Tromsø, parça parça ayrılmış olan adalardan oluşmuş, köprüler ve tünellerle anakaraya bağlanıyor.  Botanik bahçesi, çeşitli müze ve kiliseleri, sanat galeri ve fiyord evleri ile şehir gezginlerine hitap ettiği gibi, dağcılık, kayak, kano,  buzda balıkçılık, kar safarisi, balina safarisi, köpek ve geyik kızakları ile de doğaseverlerin tercihi oluyor.

Bununla birlikte Norveç’in hayli kuzeyinde bulunan Tromsø şehri, Kuzey Işıkları’nı belki de en güzel göreceğiniz yerlerden biri… Şehrin yakınından geçen Gulf Stream’in sağladığı sıcak su akıntısı sayesinde Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz diğer bölgelere göre daha ılıman bir iklime sahip. Şehir, Kuzey Işıkları’nı ziyarete gelen misafirlere birçok alternatif sunuyor. Merkezden çıkarken tabelalar ile Kuzey Işıkları’nı en iyi görebileceğiniz rotalar gösteriliyor. Hatta çeşitli uygulamaları akıllı telefonlara indirerek Kuzey Işıkları’nın görülme olasılığını ya da en iyi görüldüğü yerleri takip etmeniz mümkün.

 

Kuzey Işıkları’nı görebilmeniz için şehir merkezinden biraz uzaklaşmanız gerekiyor. Özellikle Selnes bölgesinde Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz pek çok yer mevcut. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise hava koşulları. Havanın açık ve bulutsuz olması bu muhteşem doğa olayını görme ihtimalinizi daha çok arttırıyor. Bunun için de seyahat planı yapmadan önce detaylı olarak hava durumunu kontrol etmenizde fayda var. Tromsø şehrinde Kuzey Işıkları’nı daha rahat bir şekilde görebilmenize yardımcı olan acenteler de mevcut. Bu acenteler çeşitli turlar düzenleyerek gezginlere unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Bu turlarda Sibirya köpekleri eşliğinde kendi kızağınızı sürebilir ve Kuzey Işıkları’nın gökyüzündeki dansına eşlik edebilirsiniz.

Demek ki, Mucizeler aslında tabiata aykırı değil, sadece tabiat hakkında bildiklerimize aykırı. Siz de Kuzey Işıkları’nın izlemek için günlük yaşamınızdan birkaç gün çalın ve mucizenin peşinde düşün. Döndüğünüzde bambaşka biri olacaksınız…

Sayfayı Paylaş


Share/Bookmark

MUCİZELERE İNAN:

KUZEY IŞIKLARI

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde doğa insanlara mucizeleri ile seslenirmiş. Bu mucizeleri görenlerin her dileği gerçek olurmuş. Sadece masallarda olduğunu zannettiğimiz bir mucizeye tanık olmak için dünyada çok az insanın çıkabildiği bir yolcuğa çıkmaya ne dersiniz? Bu büyüleyici yolculuğun adı: Kuzey Işıkları…

SAĞLIK

Cilt Bakımı

CHECK IN

Kuzey Işıklar

PORTRE

Mabel Matiz

EW'İN MUTFAĞI

Bal Kabağı Çorbası

İÇİNDEKİLER

BAŞA DÖN

EDİTÖRDEN

Emel Elik

EXECUTIVE SUIT

Canan Özgem

Faik Alsaç

NE VAR NE YOK

Etkinlik Takvimi