Spora Başlamadan

Önce Karbonhidrat

Ağırlıklı Beslenin…

Diyetisyen Emre Uzun spora yeni başlayanlar için beslenme önerilerini The Look ile paylaştı.

Spordan önce tüketilen protein

kaynağı kas yıkımını engelliyor

Spor öncesi, sonrası ve esnasında neler tüketilmelidir?

Aç karnına yapılan spor en büyük hatalardandır. Spora başlamadan önce karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme şekli uygun bir biçimdir. Örneğin; 1 kase yoğurt, 1 adet meyve, 2 adet ceviz içi veya 1 adet haşlanmış yumurta, 2 parmak kalınlığında  beyaz peynir, 1 ince dilim tam buğday ekmeği veya 1 su bardağı süt, 2 yemek kaşığı yulaf, 1 porsiyon meyve tüketilebilir. Ve spora başlamadan yarım saat önce tüketilen  sade kahve enerjiyi yükseltmekte ve metabolizma hızını arttırarak bireyi desteklemektedir. Spor sonrası, vücut enerji harcamaya devam etmektedir. Karbonhidrat kaynakları tükenmeye başlamakta ve kas yıkımına sebebiyet  verebilmektedir. İşte bu yüzden spor sonrası ilk yarım saat içerisinde bir karbonhidrat  kaynağı tüketilmelidir. Bu karbonhidrat kaynağı olarak meyve tercih edilebilir. Daha  sonrasındaki ilk 1-1.5 saat içerisinde iyi bir protein kaynağına ihtiyaç vardır. 150-200  gram kadar kırmızı et, tavuk, ton balığı ve yanında yoğurt, bol yeşillik şeklinde bir öğün tüketilebilir. Tabii, bu porsiyon miktarları kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda planlanmalıdır.

 

Kas gelişimi için ne tür besinlere ağırlık verilmelidir?

Kas geliştirmek isteyen bireyler genellikle proteinin üstünde çok durmaktadır. Aslında  kas gelişimi için karbonhidrat da bir o kadar önem taşımaktadır. Protein ve karbonhidrattan dengeli bir diyet şekli gereklidir. Kas gelişiminin ilk aşamasında 1.5-1.6 gr/kg protein almak yeterli sayılmaktadır. Gün içerisinde kırmızı et, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Karbonhidrat kaynağı olarak da kompleks karbonhidrat kaynakları üzerinde durmak gereklidir. Tam buğdaylı  ürünlerin, esmer renklerin tercih edilmesi doğru bir seçim olacaktır.

Sağlıklı bir yaşamın anahtarı bütün besinlerden yeterli şekilde tüketmektir

Uzun vadede sağlıklı bir vücuda ve yapıya sahip olmak için neler yapılması gerekir?

Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmek elzem bir kuraldır. Bütün besin gruplarının  tüketildiği ara öğün ve ana öğünlerin yapılması gereklidir. Et, süt, tahıl ve sebze/meyve grubunun her gün tüketilmesi gereklidir. Mucizevi bir besin olmadığı unutulmamalıdır. Bütün besinlerden yeterli bir şekilde tüketilirse sağlıklı bir yaşam sizi  bekliyor olacaktır.

Kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben kendimi spor aşığı birisi olarak tanımlayabilirim. Boş vakitlerimi genellikle spor ile dolduruyorum. Aktif olarak tenis, koşu, fitness, yüzme, boks ve golf sporları ile ilgileniyorum. Spor yaptığım için sporcu beslenmesi de doğal olarak ilgi alanıma giriyor. Mesleğimi bu yüzden de çok çok seviyorum. İşimi hayatıma aktarabiliyorum.

 

Sporcu beslenmesi ile ilgili verdiğiniz hizmetlerden bahsedebilir misiniz? Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Düzenli spor yapan danışanlarım ya da profesyonel olarak spor ile uğraşan danışanlarımın ihtiyacı olan protein karbonhidrat ve yağ değerini belirleyerek bir beslenme listesi oluşturuyorum. Genellikle artan protein ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik diyetler oluyor. Bunu olabildiğince doğal beslenme ile yapmaya çalışıyorum. Diyet listeleri hazırladığım gibi kişiye özgü hazırladığım yemek paketi ile de destek vermekteyim. Sporcu beslenmesine yönelik hazırladığım yemek paketini danışanımın kapısına teslim edilerek beslenme işini kolaylaştırıyorum. Başarı yüzdemizi yükseltebiliyoruz.

 

Spora başlamadan önce yapılması gerekenler nelerdir?

Glikojen depolarının boş olması, kas doku yıkımı ve bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olabilmektedir. Besin ögelerinin doğru bir şekilde ve doğru bir zamanda tüketimi glikojen depolarını desteklemektedir. Spordan önce karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme şekli, glikojen depolarını doldurarak hem kas yıkımını engellemekte hem de sporda gereken enerjiyi verebilmektedir. Hiçbir şey  yemeden spora başlamak çok yanlış bir tercih olacaktır. Spordan 1 saat önce  karbonhidrat ağırlıklı ve protein de içeren ana öğün veya ara öğün yapılması en doğru beslenme biçimidir. Spordan önce tüketilen protein kaynağı da kas yıkımını engellemektedir.

© 2018 . Elite World Hotels . All Rights Reserved