Anadolu Yakası’nda Yürüyüş Yapılabilecek 5 Parkur

Sonbaharın gelmesi ve hava sıcaklığının daha makul seviyelere inmesi ile klimalı mekanlardan açık havaya çıkmanın vakti geldi. Hem şehrin stresinden biraz arınma hem de zinde kalmak için yürüyüş en ideal aktivite. Tabii bir de yerleri kaplayan sarı yaprakların üstünde yürümenin keyfi başka… Biz de sizler için Anadolu Yakası’nda keyifle ve huzurla yürüyüş yapabileceğiniz 5 parkuru derledik:

Fenerbahçe – Bostancı

Anadolu Yakası’nda yaşayanların en sevdiği yürüyüş rotalarından biri, Fenerbahçe Orduevi’nden başlayıp Bostancı’ya kadar uzayan sahil yolu. Dilerseniz bu parkura, çiçeklerinin bolluğuyla Emirgan Korusu’na benzetilen Fenerbahçe Parkı’nı da katabilirsiniz. Caddebostan Sahili’ni de kapsayan bu parkuru bisiklet yolu nedeniyle bisikletliler de sıkça tercih ediyor.  Ayrıca parkurda bulunan göstergeler ile ne kadar yürüdüğünüzü de görebilirsiniz. Marmara Denizi ve Adalar manzarasının eşlik ettiği bu rotada yürüyüşünüze mola verip dinlenebileceğiniz mekanlar da mevcut.

Kuzguncuk – Salacak

Boğaz’ın Anadolu sahilinde yürüyüş yapacak pek çok yer var ancak uzunca bir parkur isterseniz Kuzguncuk’tan başlayıp, Üsküdar’ı geçip, Salacak’a kadar yürüyüş yapmanız mümkün. Kendinizi biraz daha zorlamak isterseniz, yılın dört mevsimi muhteşem bir trekking alanı sunan Validebağ Korusu’nu da rotanıza dahil edebilirsiniz. Üsküdar sahilindeki yürüyüşünüz esnasında Kız Kulesi ve muhteşem bir İstanbul manzarası da sizi yalnız bırakmayacak. Bu parkur özellikle sabah yürüyüşleri için tercih ediliyor.

Dragos Sahili

Bir yanda Maltepe’ye, diğer yanda Adalar ve Kartal’a dek uzanan Dragos sahil şeridi, ağaçların yeşili ve denizin mavisi ile İstanbul içinde hâlâ bir vaha gibi duruyor. Denizin kokusunu doya doya soluyacağınız yürüyüşünüz boyunca tüm Adalar’ı karşıdan görme keyfini yaşayacaksınız.  Oyun sahaları, piknik alanları, yürüyüş parkurlarıyla bu sahil tam bir sosyal yaşam alanı. Özellikle günbatımından sonra ışıl ışıl parlayan Adalar, sizi başka bir boyuta taşıyacak.

Fethi Paşa Korusu

İsmini Osmanlı vezirlerinden olan Fethi Ahmet Paşa’dan alan Fethi Paşa Korusu, Üsküdar’ın Paşalimanı bölgesinde bol oksijenli bir yürüyüş parkuru sunuyor. Sonbaharın tadını çıkarıp mis gibi havayı ciğerlerinize doldurmak ve en önemlisi şehrin karmaşasından kaçmak için burası birebir. Sarayburnu’ndan başlayarak Ortaköy’e kadar uzanan muhteşem bir İstanbul manzarasını karşısına alan Fethi Paşa Korusu, harika bir tabiat ve erguvan ağaçlarının kokusu eşliğinde unutulmaz bir Boğaz keyfi yaşayabilirsiniz. Korunun içinde yürüyüş sonrası yorgunluğunuzu atabileceğiniz tesisler de bulunuyor.

Orhangazi Şehir Parkı

Maltepe sahilinde oluşturulan 120 hektarlık dolgu park alanı, yürüyüş dışında pek çok etkinliği de gerçekleştirmeye olanak sunuyor. Piknik alanları, atletizm pisti, bisiklet parkuru, futbol, tenis ve basketbol sahaları, çocuk oyun alanları, Survivor adası bu devasa parkın içindeki etkinliklerden birkaçı. Kolay ulaşımı ile dikkat çeken Orhangazi Şehir Parkı’nda dilerseniz 1.900 metrelik koşu parkurunda koşabilir, dilerseniz Adalar manzarası ve laleler eşliğinde yürüyebilirsiniz.

© 2018 . Elite World Hotels . All Rights Reserved