Türk Müziği Üzerine Yeni Cümleler Kurmak Gerektiğine İnanıyorum

‘Caz Musiki’ albümü ile dikkatleri üzerine çeken Yaprak Sayar, Portre bölümümüze konuk oldu. Albümün oluşturulmasından yeni projelere kadar birçok konuyu büyük bir samimiyet ile bizimle paylaştı.

Kimlerle çalıştınız?

Albümdeki eserlerin tümünü Baki Duyarlar aranje etti. Diğer çalıştığım sanatçılar ise kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ekin Cengizkan, perdesiz gitar ve kopuzda Erkan Oğur, klasik kemençede Derya Türkan, perküsyonda Mehmet Akatay, kanunda Turgut Özüfler, çelloda Aslıhan Parlak bana eşlik etti.

 

Albümünüz ile ilgili gelen tepkiler nasıl?

Gelen tepkiler oldukça tatmin edici pozitiflikte. Kimse neden böyle bir şey yaptınız diye sormuyor. Herkes ortaya çıkan müziğin kaliteli, çok dinamik, dinlendirici ve aynı zamanda gençlere hitap eden bir iş olduğunu söylüyor. Bu da benim için mutluluk verici.

 

İlk klibinizi Kara Kız şarkısına çektiniz. Yeni video klibinizi ne zaman yayınlayacaksınız? Hangi şarkınızı düşünüyorsunuz?

Yenisiyle ilgili birkaç seçenek olabilir, şimdilik net bir şey yok.

 

Yeni projeleriniz için çalışmalar var mı? Yakın bir zamanda yeni projeniz olacak mı?

Bu projem daha çok yeni ama elbette ki yapmak istediğim birkaç proje var sırada. Zamanı geldiğinde hep birlikte deneyimleriz.

Öncelikle The Look Dergisi’ne hoş geldiniz. İlk olarak son albümünüzden başlamak istiyorum. Sıra dışı bir projeye imza attınız. Biraz albümden bahsedebilir misiniz?

Albüm; şarkı ve türkü formu olmak üzere 10 eserden oluşuyor. Hepsi caz müziği ile harmanlanarak yorumlandı, buradaki asıl amaç; Türk müziği okuyuşunu, üslûbunu bozmadan okuduğum eserleri yorumlayarak daha modern herkesin anlayabileceği bir dilde müzik yapmaktı. Günümüzde caz artık dünyanın ortak dili gibi, bizim kültürümüz olan Türk müziğinin makamsallığı, melodileri ile birleşince çok zengin bir uyum ortaya çıktı.

 

Sizi farklı bir proje yapmaya iten nedenler neydi?

Beni bu yola iten nedenlerin en başında sevgili Baki Duyarlar başta olmak üzere, ekipteki diğer caz müzisyeni dostlarımın güzel enerjileri oldu. Kendileriyle Washington’da Büyükelçilikte bir konser vermiştik. 2013 yılıydı sanırım… Verdiğimiz konserin tesiri hâlâ üzerimdedir. Sahnede tecrübe ettiğim şey sadece bir performans değildi benim için; unutamadığım ve unutamayacağım bir müzikti ki öyle de oldu. Sonrasında bu projeyi bir albüm haline getirmek istedim, bir de ben yeni şeyler denemek isteyen, yeni şeylerin heyecanını içinde taşıyan ve hep taşımak isteyen bir icracıyım. Asıl eğitimim klasik Türk müziği üzerine yeni cümleler kurmak gerektiğine inanıyorum. Hiç Türk müziği dinlemeyen dinleyicilerden aldığım tepkiler beni bu yaptığımın doğru bir iş olduğuna ikna ediyor.

Yeni şeylerin heyecanını içinde taşıyan bir icracıyım

© 2018 . Elite World Hotels . All Rights Reserved